Для якісного освітлення доріг, вулиць та великих площ, необхідній комплексний підхід, який полягає у правильному техніко-економічному підборі обладнання на основі світлотехнічного розрахунку, виборі дизайну опор та світильників для того аби вони гармонічно виглядали на фоні міської архітектури, а також у правильному монтажі опор освітлення від якості виконання якого залежить подальша експлуатація системи освітлення.

Існує декілька варіантів монтажу оцинкованих опор освітлення EUROPOLES, які відрізняються способом виготовлення бетонного фундаменту та конструкцією опори (опори із фланцевою пластиною або опори, що вкопуються):

  • монтаж опор освітлення EUROPOLES типу CC та OSH на анкерний пристрій, в цьому випадку арматура фундаменту (анкерний пристрій) заливається бетоном безпосередньо по місцю монтажу;
  • монтаж опор освітлення EUROPOLES типу CC та OSH на бетонний фундамент, який доставляється цільною готовою конструкцією на об'єкт;
  • монтаж вкопуємих опор освітлення EUROPOLES типу KLM безпосередньо в ґрунт.

Монтаж опор відбувається в декілька етапів, які наведено нижче.

1. Проектна документація

Перед монтажем світлотехнічного обладнання розробляє проект, який враховує наступні нюанси:

  • на основі генерального плану об'єкту та технічного завдання від замовника надається інформація про рельєф, пролягання існуючих комунікацій на території, розмір та тип території і споруд, що необхідно освітити;
  • відповідно до ДБН В.2.5-28:2018 Природне і штучне освітлення визначається необхідній рівень освітленості та ще низька параметрів, яка залежить від типу об'єкту який необхідно освітити;
  • на основі світлотехнічного розрахунку підбирається оптимальна кількість опор, їх висота, потужність та кількість LED світильників та визначається місце монтажу, яка буде задовольняти вимоги нормативних документів;
  • на основі вітрової зони, категорії території, аеродинамічного опору вибраного світильника та їх кількості на опорі, параметрів оголовника (кількість рожків та довжина їх вильоту) обирається необхідна товщина стінки опори та її діаметр закінчення;
  • знаючи потужність світильника та місце їх розташування розраховується довжина траси та обирається необхідний перетин проводів кабельної лінії з урахуванням струму навантаження та падіння напруги, яке повинно складати не більше 5% відповідно до ПУЕ 2017;
  • розробляє схема керування освітленням (щит зовнішнього освітлення), а також можливість інтеграції в концепцію Smart City, що дозволить керувати освітленням (вмикати та вимикати, дімувати рівень освітлення) та застосовувати різноманітні датчики в систем розумного освітлення (датчики руху, радари швидкості і тд) та монітори стан і енергоспоживання світильника.

2. Монтаж кабельної лінії для підключення опор освітлення

  1. Початковий етап будівельних робіт - це розчищення та планування території. За допомогою нівеліра, відповідно до проекту, відзначають контрольні точки в яких розташовуються опори освітлення.
  2. Між точками монтажу опор за допомогою спецтехніки або вручну, викопується траншея для прокладання кабельної лінії (КЛ) глибина якої повинна бути не менше 0.7 м від поверхні ґрунту (з урахування піщаної подушки - 0.8 м). Якщо кабель є броньований він прокладається без застосування труб. У випадку застосування не броньованого кабелю необхідно його захистити від зовнішніх факторів спеціалізованими електротехнічними трубами, які застосовують для даних цілей. Найбільш оптимальним варіантом є застосування двостінних гофрованих труб відповідного перетину та довжини, жорсткість яких вибирається з урахуванням властивостей ґрунту і ступенем ймовірності виникнення небажаних механічних пошкоджень, що передбачається на етапі проектування. Після підсипки та трамбування шару піску висотою не менше 0.1м або дрібного чистого ґрунту без включень, прокладають кабель або кабель у двостінній трубі та перевіряють його на відсутність КЗ між жилами та жилами і бронею. Далі КЛ засипаю та трамбують дрібним ґрунтом або піском шаром товщиною не менше 0.1м. На відстані 0.25 м від кабелю прокладається сигнальна стрічка (підсипка до даної відмітки, а також подальша засипка до поверхні ґрунту виконується раніше викопаним непідготовленим ґрунтом). Далі відбувається остаточна засипка траншеї з урахуванням подальшої усадки землі після дощу та остаточна перевірка на відсутність КЗ між жилами та між жилами і екраном. Остаточна глибинна пролягання КЛ та безпечні відстані від споруд або інших комунікацій, як наземних так і підземних повинна визначатись на основі діючих нормативних документів на стадії проекту по відношенню до конкретно взятого об'єкту.
  3. У точках монтажу опор викопується котлован (яма) в який вставляється анкрений пристрій (арматура фундаменту) або бетонний фундамент. В залежності від вибраного способу монтування фундаменту, розміри котловану та порядок монтажу фундаменту наведено в п.3.1 та п.3.2.
  4. У місцях вводу кабелю (як броньованого так і не броньованого) у бетонний фундамент (готовий бетонний фундамент чи анкерний пристрій із подальшою заливкою бетону) повинен бути захищений електротехнічними трубами по всій висоті бетонного фундаменту. В анкерному пристрої, при прокладці кабелю в електротехнічній трубі повинен проходи по центру ями та анкерного пристрою, обов'язково проходячи крізь отвір верхньої пластини діаметр якої варіюється в залежності від типу анкеру, що повинно бути враховано при виборі діаметру труб. Для опор, що вкопуються підвід кабелю в опору виконується в електротехнічній трубі. Довжина даної труби, що пролягає всередині опори повинна бути щонайменше до поверхні ґрунту. Під час вводу труби в опору освітлення, що вкопується необхідно враховувати розміри отвору в підземні частині опори, які складають 50х150 мм. Довжина кабелю живлення у наземній частині повинна бути достатньою для вільного підключення його до ввідного щитку, який встановлюється в ніші опори. Розміри ніші в залежності від висоти опори варіюються, що повинно бути враховано під час підбору ввідного щитку.
  5. Подальший монтаж оцинкованих опор освітлення виконується відповідно до п.4.

3.1. Монтаж анкерного пристрою EUROPOLES типу "FP" (рис. 1)

  1. Анкерний пристрій (арматура фундаменту) типу "FP" (FP1, FP2, FP3, FP4, FP4-1) помістити в приготованому котловані, який повинен бути більше на 10 см ніж розміри анкерного пристрою.
  2. Завести в анкерний пристрій електротехнічні труби із кабелями (на даному етапі, відповідно до п.2 виконують прокладку КЛ). Довжина труб, що виходять на поверхню крізь отвір у верхній монтажній пластині повинна бути достатньою, щоб після заливки бетону залишався певний запас.
  3. Виконати опалубку та заливку анкерного пристрою бетоном скласу не нижче С25/30. УВАГА! заливку бетону потрібно виконувати нижче проектної відмітки на величину достатню для встановлення опори на гайки та вирівнювання її фланцю по проектній відмітці за допомогою сталевих підкладок та подальшою підливкою бетону (див. п.4). 
  4. Після заливки бетону, необхідний час, щоб бетон набрав проектної міцності. Даний час залежить від навколишніх умов (температури повітря, вологості, об'єму бетону і тд) і зазвичай складає декілька тижнів (при умовах навколишнього середовища 15–25 °С (288-298 К) і відносній вологості навколишнього повітря 90–100% необхідно 28 днів).
  5. Подальший монтаж оцинкованих опор освітлення виконується відповідно до п.4.

онтаж анкерного пристрою EUROPOLES типу FP1, FP2, FP3, FP4, FP4-1

Рис.1 - Монтаж анкерного пристрою EUROPOLES типу FP1, FP2, FP3, FP4, FP4-1

 

3.2. Монтаж бетонного фундаменту EUROPOLES типу F100/30 (F150/430)

В даному випадку на об'єкт де відбувається будівництво доставляють збірні готові бетони блоки, які встановлюються в ґрунт без необхідності їх бетонування, що пришвидшує монтаж, оскільки непотрібно чекати поки бетон набере проектної міцності. Процес монтажу бетонного фундаменту відбувається в декілька етапів:

  1. На контрольній точці у місці встановлення опори освітлення за допомогою спецтехніки або вручну, викопують яму шириною на 0.15 м більшу ніж поперечні габарити готового бетонного фундаменту. Глибина ями повина бути рівній висоті бетонного фундаменту та відповідати проектній висоті встановлення опори. На даному етапі, відповідно до п.2 виконують прокладку КЛ.
  2. Після попереднього забезпечення бетонного фундаменту антикорозійним захистом, за допомогою спецтехніки бетонний фундамент розміщують в ямі, заводять через спеціальні отвори кабелі в захисних трубах та вирівнюють відповідно до проектних міток. УВАГА! Тільки точне вирівнювання верхній частині бетонного фундаменту по горизонталі гарантує правильну установку опори по вертикалі.
  3. Бетонний фундамент засипають раніше викопаним ґрунтом. Засипку необхідно проводити шарами товщиною до 0.2 м із їх подальшим трамбуванням. Повторювати процедуру доти доки не буде досягнуто поверхні грунту.
  4. Подальше встановлення та підключення опор виконують відповідно до пункту 4.

3.3. Монтаж вкопуємих опор освітлення EUROPOLES типу KLM безпосередньо в грунт

  1. У проектних точках в яких розташовуються опори викопують котловам із розмірами достатніми для подальшого монтажу. Рекомендується підготувати котлован шириною мін. 3-кратного нижнього діаметра опори і глибиною, яка залежить від висоти опори.
  2. Виконати монтаж освітлювального обладнання відповідно до п.4.
  3. За допомогою спецтехніки у відповідності із рекомендаціями наведеними у п.4 розмістити опору у котловані та виконати заведення кабелю у електротехнічні трубі в опору.
  4. Виконати заливку бетоном класу не нижче С25/30.
  5. Виконати монтаж ввідного щитка в ніші опори та підключення КЛ і кабелю живлення світильника. Встановити запобіжник у ввідному щитку.

4. Монтаж оцинкованих опор освітлення EUROPOLES

Перед монтажем опори на бетонний фундамент (під бетонним фундаментом розуміють вже змонтований готовий бетонний блок або анкерний пристрій, бетон в якому набрав проектної міцності) необхідно змонтувати оголовник (кронштейн), у тому випадку якщо він передбачений проектом, а також виконати монтування світильника на безпосередньо на опору або оголовник і прокласти кабелю в опорі від світильника до ніші опори.

  1. Підготовчі роботи. Перед тим як почати монтаж оголовника (кронштейна), необхідно: перевірити повноту комплекту гвинтів М10, що знаходяться у верхній частині опори (8 шт); перевірити у вище згадуваних отворах та гвинтах відсутність забруднень та механічних пошкоджень після чого змазати твердою змазкою.
  2. Монтаж кронштейну. Оголовник повинен бути встановлений в горизонтальному положенні, для цього на відстані 7/8 від довжини опори слід покласти дерев'яну підкладку (стійку), щоб кронштейн не торкався ріжками до землі (рис.2). Фланець опори також повинен знаходитись на дерев'яній підкладці.

    Рис. 2 - Монтаж кронштейну

    Під час розміщення кронштейна шляхом затягування гвинта з одного боку, слід пам'ятати про необхідність попереднього порівнянного відкручування гвинтів, розташованих на протилежному боці, це дозволить запобігти можливим пошкодженням різьблення та виставленню кронштейну по центру опори. Рекомендується паралельно з монтажними роботами кронштейнів виконувати електричний монтаж (розміщення кабелів живлення в оголовнику та опорі, кріплення освітлювальних приладів). Після установки кронштейна в необхідному положенні, приступити до завершальної стадії, а саме фіксування кронштейна, що запобігає зміщенню (рис.3).

    Рис. 3 - Кріплення кронштейну (оголовника)

    Затягування позиціонуючих гвинтів здійснюється за допомогою динамометричного ключа. Необхідний момент затяжки знаходиться в межах діапазону від 25 Нм до 35 Нм. Вільна затягування може привести до недостатнього фіксування, а при перевищенні граничної сили - до розриву різьби і втрати стійкості з'єднання. 
  3. Перед тим, як приступити до вертикального транспортування зібраної конструкції опори рекомендується забезпечити подальший фронт робіт, підготувавши: гвинти і шайби анкерів, ключі та дерев'яні блоки. Для того, щоб встановити опору в вертикальному положенні, з бажаною точністю з естетичних міркувань необхідний теодоліт або рівень. Для цієї мети слугуватиме також підготовка сталевих підкладок 50x80мм товщиною від 2,4 до 6 мм, виготовлених з плоских смуг або металевих листів, один край яких слід відшліфувати. Загальна площа пакетів сталевих підкладок повинна складати як мінімум 15% поверхні листа підставки опори (фланцю), враховуючи, що на кожен фундаментний гвинт необхідно два пакети. 
  4. Далі, за допомогою транспортного ременя або еластичного пенькового канату підняти опору за допомогою спецтехніки. Точка прикладання сили (розташування канату або ременю) повинно бути трохи вище центру ваги опори (рис. 4). 

    Рис. 4 - Підйом опори за допомогою спецтехніки

    Слід пам'ятати про захист троса від ковзання. Установка опори в положенні близькому до вертикалі повинна здійснюватися без динамічних навантажень (без різких рухів). Коли підстава опори (фланець) піднята над землею слід обережно перемістити опору до фундаменту, опустити опору на попередньо підготовлену основу розмірами, що не дозволяють спиратися підставці на стрижні анкерів (використати дерев'яні підкладки). Потім знизу протягнути кабелі для живлення, видалити дерев'яні підкладки і направити анкерні отвори на фланці опори з шпильками із різьбою які знаходяться у фундаменті. Попередньо необхідно загвинтити перший комплект гайок (4 шт) на які вже розташовується (ставиться) опора (див. рис. 1).
  5. Після установки конструкції на фундаментному блоці слід негайно встановити підкладки і загвинтити гайки. Коригування для більш точної установки опори у вертикальному положенні виконувати шляхом відкручування кріпильної гайки і підбиттям сталевих клинів. Верхня поверхня пакетів повинна відповідати рівню нижньої поверхні листа підставки опори. Розміщення постійних пакетів має дозволити заливку цементною сумішшю по колу на ширину не менше 25 мм. Перевірка відхилення перевіряється за допомогою вищезазначених вимірювальних приладів. Після установки опори в бажаному положенні слід докрутити гайки (як нижню так дві верхні - див. рис. 1) і повторно перевірити вертикальність конструкції. Відхилення поздовжньої осі стержня опори від вертикального положення не повинно перевищувати f <2,5 мм/м. 
  6. Безпосередньо перед виконанням цементування слід очистити зону для наповнення цементу під фланцем опори. Наповнення рекомендується виконувати портландцементом марки не нижче 35, в залежності від товщини цементного шару t < 25 мм - цементний заміс, 25 < t < 50 мм - цементний розчин 1:1; t > 50 мм - цементний розчин в пропорції не менше 1: 2 або дрібнозернистий бетон марки не нижче C25/C30. Цементувати можна виключно при плюсовій температурі, якщо в інструкції виробника не вказано інше. Цементний розчин для цементування перед застосуванням слід перемішати і використаний відповідної консистенції: в рідкій формі для цементування і для підливки, щоб вільний простір під листом був повністю заповнений. Після установки опори можливу коригування положення опорних конструкцій з метою дотримання умов безпеки слід виконувати за допомогою вантажопідйомних машин.
  7. Після остаточного монтажу необхідно змастити всі гвинтові з'єднання на фундаменті (верхні дві гайки) технічним вазеліном та накласти пластикову заглушку, що дозволить захистити з'єднання від корозії та потрапляння вологи і агресивних речовин.
  8. Під час монтажу особливу увагу слід приділити обережному поводженню з шаром антикорозійного покриття, товщина якого становить приблизно 70 Нм. Слід пам'ятати, що шпильки фундаменту легко деформується в результаті надмірного навантаження, як статичної (накладання великої кількості шарів пакетів), так і динамічної (удари під час розвантаження або транспортування). Рекомендується піклуватися про дрібні елементи конструкції, які під час транспортування можуть загубитися.
  9. Виконати монтаж ввідного щитка в ніші опори та підключення КЛ і кабелю живлення світильника. Встановити запобіжник у ввідному щитку.

 

УВАГА! Вище наведена інформація з монтажу анкерних пристрої та бетонних фундаментів носить лише рекомендаційний характер, оскільки остаточні інструкції, щодо монтажу анкерних пристрої та бетонних фундаментів надає лише ГІП відповідно до властивостей ґрунту та місцевості де буде проводитись монтаж освітлювального обладнання.