Промислові світильники — незамінні елементи для оснащення виробництва. Якість продукції, що виготовляється, продуктивність праці й техніка безпеки залежать не тільки від верстатів і технологій, які використовуються, але й від освітлення. Саме тому даному питанню варто приділити особливу увагу!
Останнім часом особливої популярності набули промислові світлодіодні світильники. Це пов’язано з вигодою для підприємства. По-перше, світлодіоди витрачають менше електроенергії (навіть найпотужніші з них). По-друге, експлуатаційний термін світлодіодних ламп у рази перевищує період служби ламп розжарювання. Насправді вони можуть працювати кілька років поспіль без необхідності заміни. Тому використовувати світлодіодні світильники для освітлення складів, виробничих цехів, ремонтних ділянок, автостоянок та інших приміщень комерційного призначення дуже вигідно.
Основні вимоги до промислових світильників
Існують певні вимоги, які висуваються до промислових світлодіодних світильників. До них належать:
- Відсутність відблисків і надмірної яскравості.
- Регулювання спрямованості світла.
- Ергономічність.
- Забезпечення однорідного рівного світла.
- Захист від пилу та вологи, стійкість до перепадів в електромережі.
Останній пункт регулюється таким показником, як рівень захисту. Він має літерне й цифрове позначення. Літерне (IP) позначає захист, і якщо ця абревіатура відсутня в характеристиках освітлювальних приладів, то їх не можна використовувати на виробництві.
Цифри ж вказують на тип захисту. Прилади IP65 рекомендується використовувати у вуличних умовах, адже вони добре захищені від вологи, у тому числі опадів і пилу. Для площ із помірною вологістю, де головною проблемою є пил, можна встановити світильники з захистом IP22. Якщо на ділянці спостерігається висока вологість, краще встановлювати пристрої класу IP44.
Типи промислових світильників за призначенням
Оскільки існують різні види виробничого освітлення, то і вибір приладу буде визначатися згідно з його призначенням. Виділяють такі типи:
- Робочі промислові світильники.
- Аварійні моделі.
- Охоронні варіанти.
- Чергові світильники.
Варто уточнити, що перший вид світильників необхідний для виконання виробничих завдань, а другий залучається під час відключення основного освітлення й розглядається лише як допоміжне джерело світла.
Характерні риси промислових світлодіодних світильників за місцем монтажу
Тут класифікація невелика, але не менш значуща. Залежно від того, де і як розміщені освітлювальні прилади, буде залежати якість роботи, продуктивність праці й безпека співробітників. Виділяють:
- Стельові світлодіодні промислові світильники. Вони зазвичай використовуються як основне джерело освітлення.
- Настінні світлодіодні промислові світильники. Такі прилади, залежно від потреб, можуть використовуватися як основне освітлення або ж допоміжні варіанти.
- Підвісні промислові світильники. Вони найчастіше використовуються для допоміжного освітлення й там, де неможливо встановити попередні типи приладів.
Якщо на підприємстві можливий монтаж тільки одного з описаних типів пристроїв, то слід подбати про те, щоби сила світла була достатньою для виконання персоналом своєї роботи.
Параметри вибору світлодіодного світильника
Звісно, кожне підприємство має враховувати специфіку виробництва, розташування робочих місць, особливості умов праці, площу приміщень. У тому числі й комфорт персоналу під час роботи. Якщо освітлення від промислових світильників недостатнє, то в робітника швидше настає втома, погіршується зір, він вже не може виконувати свої завдання якісно.
До критеріїв, крім уже описаних вище, належать такі, як потужність, крива сили світла й кольору. Якщо з потужністю все більш-менш зрозуміло (чим потужніший прилад — тим яскравіше світить), то з двома іншими параметрами слід розібратися докладніше.
Крива сили світла повинна враховуватися, зважаючи на місце монтажу освітлювальних приладів. Якщо стелі в цеху високі, то найкращим варіантом буде застосування промислових світильників із концентрованою кривою. У характеристиках вона позначається буквою К. У випадку з низькими стелями й хорошим відбиванням світла від стін слід вибирати освітлювальні світлодіодні прилади з глибокою (Г) або косинусною (Д) кривою сили світла.
Передача кольору важлива там, де проводяться специфічні види робіт: фарбування виробів, друк, текстильне виробництво тощо. Тут варто використовувати промислові світлодіодні світильники з холодним білим світлом, щоби не допустити спотворення кольору. Оптимальне рішення — 5000 К. Такий прилад здатний випромінювати світло, максимально наближене до природного.