Навігація:

  1. Установка опор освітлення: технологія вкопування
  2. Монтаж зовнішнього освітлення на опорах з анкерним кріпленням
  3. Як виконується установка опор освітлення з алюмінію
  4. Монтаж металевих опор освітлення з оцинкованого матеріалу
  5. Установка опор вуличного освітлення з композитних матеріалів
  6. Установка опор освітлення: норми і особливості для силових конструкцій

 

Це досить важкі і високі конструкції, а крім власної ваги їм доводиться утримувати на собі ще й кронштейни зі світильниками, чинити опір поривам вітру. Тому монтаж опор зовнішнього освітлення вимагає знань і практичного досвіду у бригади, вміння підбирати правильну технологію для різних типів. Про тонкощі і особливості технології монтажу ми поговоримо в цій статті.

Класифікація

Ці вироби складні, розраховані на температурні перепади і механічні навантаження, різні режими експлуатації, тому мають великий перелік характеристик. З них виділяють два основних критерії, за якими ділять на групи. Клас, до якого належить той чи інший стовп, в подальшому визначає всі ключові моменти монтажу опор вуличного освітлення.

Класифікація за видом матеріалу

Для виготовлення сучасних моделей використовують:

  • Алюміній. Конструкції з нього виходять легкими і міцними. Завдяки своїй природній стійкості до корозії, алюмінієві вироби користуються великою популярністю. Додатковою перевагою їх є невелика вага, що здешевлює транспортування і монтаж;
  • Оцинкований метал. Вироби з нього дешевші, трохи важчі. Їх часто використовують на об'єктах, де потрібно встановити багато точок, а бюджет обмежений. При цьому за рахунок оцинковки вони також стійкі до корозії;
  • Композитні. Це новий матеріал, який відрізняється шаруватою структурою, високою пружністю та міцністю. Його відмінність від металевих сплавів полягає в нездатності дротити струм. Це допомагає підвищити безпеку на проїжджій частині, уникнути удару електрикою при пошкодженні стовпа в ДТП.

Але, крім матеріалу, значення має те, яка технологія монтажу опор освітлення передбачена виробником обраної моделі.

Класифікація за способом установки

Всі стандартні варіанти можна розділити на дві групи:

  • Конструкції, призначені для вкопування. Вони відрізняються підвищеною несучою здатністю - на них можна встановлювати масивні кронштейни з великою кількістю світильників. При цьому сам процес обходиться порівняно недорого;
  • Опори на анкерному пристрої. Цей спосіб характерний для легких рішень, які підключаються від кабельної лінії в землі. Він дозволяє відмовитися від дротів і зробити освітлення більш естетичним.

Тепер перейдемо безпосередньо до особливостей монтажу кожної категорії. Розглядати будемо виходячи з того, що проектування і попередня підготовка території вже завершені.

Установка опор освітлення: технологія вкопування

Цей метод дозволяє монтувати навіть дуже важкі і високі конструкції. Його покрокове здійснення виглядає наступним чином:

  1. В землі в гофрованій трубі прокладається кабель до місць установки освітлення.
  2. Для кожної точки буриться свердловина, ширина якої повинна бути більше діаметра самої конструкції мінімум на 200 мм. Оптимальною різницею вважається 300 мм.
  3. При необхідності свердловину додатково зміцнюють арматурою. Потреба в цьому визначають за структурою грунту, її пухкості і м'якості.
  4. Опору з уже змонтованими оголовниками і світильниками встановлюють в основу за допомогою вантажопідйомної техніки і бетонують до рівня основної поверхні. У деяких випадках залишають місце і зрівнюють область монтажу, насипаючи місцевий грунт.
  5. На стовп встановлюють вхідні щитки, які дозволяють здійснити підключення світильників, проводити обслуговування.

Глибина занурення визначається вагою і висотою стовпа, структурою грунту, але вона не може бути менше 600 мм навіть для невисоких, легких виробів. Це пов'язано з впливом вітру і додатковим навантаженням від світильників.

Монтаж зовнішнього освітлення на опорах з анкерним кріпленням

Цей спосіб основується на зборі стовпа на місці з двох частин - фундаменту і наземного блоку. Його застосовують для конструкцій невеликої ваги, які не вимагають глибокої основи. Також метод підходить для місць, де не представляється можливим провести буріння. Порядок робіт виглядає так:

  1. Готується силова підземна лінія і намічаються точки установки освітлення.
  2. В залежності від характеристик грунту, ваги, ще на етапі проектування підбирається відповідний тип фундаменту. Є вже готові конструкції, але іноді його формують на місці.
  3. Для установки основи готується відповідна за розмірами яма. Зазвичай це робиться разом з прокладанням траншеї для кабельної лінії.
  4. Підводиться кофр з кабелем, який повинен підніматися в результаті над поверхнею.
  5. Готові фундаментні блоки встановлюються на піщано-гравійну подушку. До них підводять кабель і потім грунт навколо утрамбовується.
  6. Якщо конструкція відрізняється вагою і габаритами, фундамент заливається на місці. Готується яма, при необхідності встановлюється опалубка. Туди поміщається система з арматури і анкерних болтів. Все це заливається і утрамбовується бетонною сумішшю, витримується час до надання потрібного ступеня міцності.
  7. Основа покривається бітумним ізоляційним компаундом.
  8. Після завершення підготовки нижньої, анкерної конструкції, на анкери встановлюється стовп і фіксується гайками. Для місць з підвищеною вібрацією можуть використовуватися корончаті гайки зі шплінтом.
  9. Проводиться монтаж ввідних щитків і підключення кабелю від світильників до живлення.

На вибір відповідного методу впливає як характер грунту, так і матеріал, з якого виготовлено виріб.

Як виконується установка опор освітлення з алюмінію?

Незважаючи на те, що алюмінієві конструкції не схильні до корозії, в грунті вони поступово окислюються і руйнуються. Для них зазвичай застосовують анкерну методику кріплення.

З огляду на струмопровідні якості алюмінію, важливо забезпечити надійну ізоляцію дротів. З цього матеріалу в принципі не виготовляють силові стовпи, тому підключення відбувається до підземної лінії, а дроти до світильника підводяться через внутрішню порожнину.

Монтаж металевих опор освітлення з оцинкованого матеріалу

Покриття таких моделей підвищує їх стійкість до корозії, тому деякі з них можуть бути установлені методом вкопування. Однак все ж частіше використовується анкерний метод кріплення на заздалегідь підготовлений фундамент.

Оскільки оцинкований метал зберігає здатність проводити електрику, виконуючи монтаж опор освітлення, важливо стежити за якісною ізоляцією дротів. В іншому технологія кріплення на анкерні пристрої стандартна. Єдине, що слід пам'ятати - важливість регулярного обслуговування. Без догляду такі стовпи руйнуються швидше.

Установка опор вуличного освітлення з композитних матеріалів

З огляду на стійкості до різних зовнішніх впливів і малій вазі, стовпи з композиту можна монтувати будь-яким зручним способом. Якщо точку демонтувати і переносити в подальшому не планується, то можна вибирати моделі, що вкопуються.

Також для монтажу можна використовувати анкерні пристрої різних типів. За рахунок універсальності матеріалу з композиту виготовляють несилові і силові стовпи, що теж впливає на монтаж опор освітлення (технологія, спосіб підключення світильників і інші параметри). Другий варіант має свою специфіку.

Установка опор освітлення: норми і особливості для силових конструкцій

Цей вид застосовується там, де використовуються повітряні лінії електропередач. Для них можуть застосовувати обидва способи кріплення: вкопування або монтаж на анкерний пристрій. Головна відмінність в тому, що вузол підключення світильників знаходиться вгорі. Якщо в опорі є порожнина, можна вивести щиток на зручну висоту. В іншому випадку здійснюють підключення через наскрізний отвір у верхній частині стовпа або за допомогою хомутів і траверс.

Установка такого роду конструкцій суворо регламентується. Основний документ - це державні будівельні норми. Там вказуються норми для глибини вкопування, а також вимоги до марки бетонного розчину і ступеня його затвердіння перед монтажем верхньої частини. Цими знаннями повністю володіють лише професійні бригади. Також підключення до ліній електропередач з високою напругою можуть виконувати тільки співробітники з відповідним рівнем електродопуска.