Корозія — найлютіший ворог металів. Щорічно вона знищує мільйони тонн залізовмісних матеріалів, водночас загрожуючи тисячам життів людей. Опори освітлення, як і інші металоконструкції, уражені корозією, можуть впасти на перехожих за найменшого пориву вітру. Трагедія може статися буквально за секунду! Щоби цього не сталося, сумлінні виробники багато уваги приділяють антикорозійному захисту своїх виробів — ретельно і відповідно до особливих технологій наносять на поверхню тонкий шар цинку. Цей процес називається цинкування. Саме про нього ми і пропонуємо поговорити далі.

Суть процесу цинкування металу

Цинкування — це хімічний процес. Суть його проста: після нанесення на метал тонкого шару цинку, ці матеріали утворюють у тандемі гальванічну пару. Водночас цинк має більший ступінь електронегативного заряду, ніж сталь. Під час впливу води або інших агресивних речовин на металоконструкції під удар першим потрапляє саме цинк. Їхня взаємодія з металом практично зведено до нуля.

Захист конструкції триватиме доти, поки буде існувати шар цинку. Але навіть після того, як він буде зруйнований, на поверхні металу буде існувати бар’єр у вигляді гідроксиду цинку. Він утворюється в результаті взаємодії кисню й цинку. У такий спосіб можна продовжити термін експлуатації тієї чи іншої металоконструкції в кілька разів.

Переваги цинкування металоконструкцій

Їх, звісно, дуже багато. Пропонуємо вашій увазі лише основні з них:

  1. Цинкування вважається більш довговічним і надійним захистом від корозії, ніж стандартне фарбування.
  2. Цинк із поверхні деталей і металоконструкцій не відшаровується (на відміну від фарби). А все тому, що він не просто наноситься на поверхню, а вплавляється в неї.
  3. Оцинкована поверхня може прослужити до 60 років навіть у найбільш агресивному середовищі. Водночас не виникне навіть найменшої необхідності в проведенні ремонту протягом усього цього часу.
  4. Процес цинкування можна проводити за будь-яких температурних умов. Успіх процедури гарантований навіть за -250 С.

Загалом, якщо в перед вами стоїть дилема: пофарбувати метал або оцинкувати його, то за можливості завжди вибирайте другий варіант.

Види цинкування металу

Сьогодні цинкування виконується за різними технологіями. Для цього використовується різне обладнання та матеріали. Найчастіше застосовують такі методи цинкування:

  • гаряче;
  • холодне.

Варто зазначити, що існує також газотермічне й термодифузійне цинкування. Але ці методи не дуже поширені.

Вибір гарячого або холодного цинкування залежить від того, у яких умовах буде використовуватися металева деталь або конструкція.

Особливості гарячого цинкування

Основною перевагою гарячого цинкування вважається висока якість і довговічність покриття. Але є в нього й недоліки:

  • не завжди ідеальний зовнішній вигляд виробів (за умови недбалої обробки можуть бути помітні патьоки цинку);
  • заборона на проведення зварювальних робіт оцинкованою поверхнею (це дуже незручно, якщо на місці монтажу необхідно буде зварити кілька конструкцій).

Сам процес гарячого цинкування відбувається у такий спосіб:

  1. Підготовка поверхні, яка буде піддаватися обробці (чистка, знежирення, травлення в розчинах кислот, промивка, флюсування, просушування).
  2. Занурення металоконструкції у ванну, заповнену цинком.
  3. Обдування виробу стисненим повітрям (відбувається сушіння з одночасним здуванням зайвих часточок цинку).

Варто зазначити, що перелік виробів, які можна піддавати гарячому цинкуванню, обмежений габаритами ванн. Але для великих виробництв не існує ніяких перешкод. Наприклад, опори освітлень, ліній електропередач, риштувань виробляються саме таким способом.

Особливості холодного цинкування

Холодне цинкування буває двох типів:

  • гальванічне;
  • із застосуванням цинкоутримуючого ґрунту.

Гальванічне цинкування — це процес, під час якого деталь, яку необхідно обробити, опускається в спеціальну ванну з електролізом. Після цього на ній з’являється захисний шар, щоправда, у 3–4 рази тонший, ніж на поверхнях, які були оброблені іншими методами цинкування. Цей спосіб варто застосовувати для деталей, які будуть служити в неагресивному середовищі й не матимуть значної “відповідальності”.

Процес цинкування із застосуванням цинкоутримувального ґрунту відбувається дуже просто. На поверхню деталі, яку потрібно обробити, або конструкції рівномірним шаром наноситься спеціальна цинкоутримуюча суміш. Найчастіше, це цинконол. Важливо, щоби частина цинку в суміші з полімерним, поліуретановим і ефірним наповнювачем перевищувала 80 %. В ідеалі — 95–98 %. Водночас для нанесення можна використовувати валик, пензлик або будь-який інший підручний інструмент. Для габаритних металоконструкцій зі складною конструкцією або наявністю важкодоступних місць можна навіть використовувати фарбопульт.

Холодне цинкування зручне тим, що застосовувати його можна навіть до тих конструкцій, які вже змонтовані. Наприклад, на встановлених опорах освітлення, елементах залізничних колій тощо. Також у такий спосіб можна покривати зварювальні шви, роблячи металоконструкцію практично невразливою.

Але, як і в гарячого, у холодного цинкування є певні недоліки. Готове покриття не може похвалитися довговічністю. На жаль, воно досить вразливе до механічних пошкоджень. Та й від оператора потрібна максимальна обережність під час нанесення шару цинку. Органічні розчинники, які використовуються під час холодного цинкування, можуть завдати непоправної шкоди здоров’ю. Тому техніка безпеки — понад усе!