До освітлення різноманітних промислових об’єктів (виробничі цехи, складські приміщення, гаражі, торгові зали, АЗС, будівельні майданчики тощо) пред’являються особливі вимоги. Від їхнього дотримання залежить безпека, економічність та ефективність. Залежно від умов експлуатації, використовуються промислові світильники різних видів.
Основні вимоги до промислового освітлення
Промислові світильники мають різні експлуатаційні характеристики. Вони залежать від розміру площ, норм освітленості, кліматичних та інших умов. До світильників пред’являються такі вимоги:
-
Стійкість до вібрацій: промислові світильники, що застосовуються на будівельних майданчиках, у виробничих цехах, шахтах, кар’єрах, на різних металургійних та інших підприємствах, повинні мати підвищену міцність або розміщуватися на спеціальних опорах, які зменшують вібрацію.
-
Стійкість до температурних перепадів і вологості: промислове освітлення, що застосовується на відкритих майданчиках, використовується цілий рік. Світильники повинні мати відповідний ступінь захисту.
-
Висока зносостійкість: освітлення деяких промислових об’єктів здійснюється цілодобово. Від цього залежить безпека і безперервність виробничих процесів. Щоб забезпечити їх, промислові світильники повинні бути високої якості. До того ж, такі освітлювальні прилади коштують досить дорого. Заміна неякісних світильників призведе до додаткових витрат.
-
Ефективність: на освітлення великих промислових об’єктів витрачається багато електроенергії. Це значно збільшує виробничі витрати. Щоб їх знизити, необхідно використовувати сучасні енергоефективні освітлювальні прилади. Заміна застарілого обладнання — важлива умова підвищення рентабельності виробництва.
-
Екологічна безпека: використання ртутних ламп і неефективних світильників призводить до забруднення навколишнього середовища та перевитрати ресурсів. Щоб цього уникнути, необхідно проводити модернізацію систем освітлення.
В інтернет-магазині Stolb Street Light пропонується великий вибір сучасних світлодіодних промислових світильників, які відрізняються високим рівнем енергоефективності, екологічної безпеки та надійності. Їх можна підібрати для освітлення будь-яких промислових об’єктів. Вибір здійснюється відповідно до галузевих стандартів та санітарних норм.
Види промислових світильників
У промисловості застосовуються три види виробничого освітлення: природне (сонячне світло на відкритих майданчиках або надходить через вікна, скляні дахи і стіни), штучне (світильники), комбіноване (у світлий час доби).
Сонячного світла буває недостатньо для освітлення об’єкта навіть вдень, тому найчастіше застосовується штучне або комбіноване світло. При створенні штучного освітлення промислових приміщень враховуються такі чинники:
-
специфіка підприємства;
-
масштаби виробництва;
-
умови виробництва;
-
площі освітлюваних територій;
-
категорія вибухо- та пожежонебезпеки.
Вибір освітлювальних приладів та іншого обладнання здійснюється фахівцями на етапі проектування промислового освітлення.
При монтажі промислових освітлювальних систем використовуються різні види світильників. Вони мають свої достоїнства й недоліки:
-
Лампи розжарювання: світло випромінюють дроти з тугоплавкого матеріалу на основі вольфраму при проходженні через них електричного струму. Їхні переваги — низька вартість, миттєве засвічування при включенні, не створюють радіоперешкод. Але лампи розжарювання практично не використовуються при створенні сучасних систем промислового світла через цілий ряд недоліків. Це низька енергоефективність (95% електроенергії перетворюється в тепло), обмеження використання в умовах високої вологості і запиленості, невеликий експлуатаційний ресурс (1 тис. годин), чутливість до перепадів напруги. У країнах ЄС лампи розжарювання заборонено до використання.
-
Лампи ДРЛ: дугові люмінофорні джерела світла. Їхні переваги — невисока вартість, компактні розміри, відносно високий рівень світловіддачі. Недоліки — тривалий процес запалювання (вихід на максимальну потужність 10–15 хв.), підвищений шум при роботі, неможливість застосування в освітлювальних системах з датчиками, використання ртуті у виробництві.
-
Лампи НЛ: промислові дугові натрієві лампи відносяться до газорозрядних. Вони показують відносно тривалий термін експлуатації (до 25 тис. годин) і високий рівень світловіддачі. Практично не використовуються в сучасному промисловому освітленні через тривале засвічування, ефект мерехтіння, вміст ртуті, низьку якість передачі кольору, високу вартість.
-
Люмінесцентні світильники: працюють на основі дугового розряду в парах ртуті. Мають доступну вартість, незначно нагріваються, відрізняються високим рівнем світловіддачі, тривалим терміном експлуатації (2–20 тис. годин). Із недоліків — підвищена хімічна небезпека через вміст ртуті, низька якість світла, мерехтіння, зменшення світловіддачі з часом. Використовувалися для створення переважно стельових промислових світильників.
Промислові світильники перерахованих вище типів вважаються застарілими. Вони повинні бути повністю виведені з експлуатації через їхні істотні недоліки.
Для створення сучасного виробничого освітлення використовуються світлодіодні лампи. LED світильники мають такі переваги:
-
Високий рівень енергоефективності: ККД сучасних світлодіодних промислових ламп наближається до 100%. В умовах освітлення великих виробничих територій це має величезне значення, оскільки використання LED-світильників дозволить знизити витрати. Незважаючи на низьке споживання енергії, світлодіодні ліхтарі дають потужний світловий потік.
-
Універсальність у застосуванні: світлодіодні промислові світильники можуть використовуватися в будь-яких виробничих умовах, у тому числі в приміщеннях з високою вибухо- та пожежною небезпекою, високим рівнем вологості, запиленості, в умовах перепадів температур.
-
Несприйнятливість до перепадів напруги в мережі: на виробництві стрибки напруги — звичне явище. В умовах великих промислових підприємств для освітлення можуть бути проведені окремі лінії електропостачання, тому ймовірність перепадів менша. Але якщо система освітлення не має захисту, світлодіодні ліхтарі все одно не постраждають.
-
Можливість регулювання світлового потоку: ЛЕД-світильники можуть оснащуватися диммерами — пристроями, що дозволяють плавно зменшувати або збільшувати світловий потік, у тому числі й автоматично. Це також сприяє економії електроенергії.
-
Безпека: промислові світильники на світлодіодах забезпечуються ефективними системами відведення тепла, що робить їх пожежобезпечними. Вони можуть застосовуватися в будь-яких приміщеннях.
-
Комфортне світло: залежно від використаних світлодіодів, LED світильники дають світло різної кольорової температури. Це дозволяє створювати комфортне і безпечне освітлення, яке сприяє підвищенню ефективності праці й збереженню здоров'я органів зору.
-
Застосування в автономних системах освітлення: світлодіодні світильники можуть використовуватися з різним сучасним обладнанням, що дозволяє створювати повністю автоматизовані системи освітлення, які реагують на рівень освітленості, рух, тепло тощо.
Істотний недолік світлодіодних промислових світильників — їхня висока ціна. Але якщо врахувати тривалий термін служби таких приладів (50 і більше тис. годин), то їхня вартість виправдовується досить швидко. Сюди додаємо енергоефективність і надійність — отримуємо можливість значної економії. До того ж, у виробництво впроваджуються нові технології, які дозволяють знизити витрати на виготовлення освітлювальних приладів.
Вибираємо виробничі світлодіодні світильники
При покупці LED-світильників потрібно звернути увагу на такі характеристики:
-
світловий потік: чим вищий показник у люменах, тим яскравіше буде світити прилад;
-
спосіб кріплення: у нас можна вибрати і купити стельові, настінні, підвісні та інші види світлодіодних світильників;
-
потужність: розраховується, виходячи з норм освітлення цеху, торгового залу, складського чи іншого приміщення;
-
діаграма спрямованості: враховується для створення рівномірного або спрямованого освітлення;
-
колірна температура: залежить рівень комфортності освітлення.
У нашому інтернет-магазині можна вибрати і купити світлодіодні світильники відомих виробників. Ми створюємо сучасні та надійні системи промислового освітлення будь-якої складності, виконуючи всі види робіт від проектування до постачання устаткування й монтажу.